Zorgen over Gaza

Satellite_image_of_Israel_in_January_2003.jpg
Rik van der Graaf feb 24.jpg Bina pf nov 22.jpg
Door Rik van der Graaf, Bina Chirino op 15 mei 2025 om 12:00

Zorgen over Gaza

Afgelopen donderdag stemde de Utrechtse gemeenteraad over een motie die de gemeente oproept het woord genocide te gebruiken voor de situatie in Gaza. Binnen onze fractie werd hierover verschillend gestemd. In deze bijdrage leggen we uit waarom - en hoe we daarin samen optrekken vanuit onze gedeelde roeping om op te komen voor vrede, recht en menswaardigheid. 

Fractievoorzitter Rik van der Graaf stemde voor de motie: “De afgelopen week kwamen er weer tal van gruwelijke beelden, rapporten en getuigenissen naar buiten over de schrijdende situatie in Gaza. Door de recente inzet van uithongering als oorlogswapen en de extreme materiële ontbering waarin de burgerbevolking van Gaza verkeert, is dit conflict een nieuwe, zorgwekkende fase ingegaan.

Van VN-experts tot het Internationaal Gerechtshof – steeds meer internationale instellingen spreken uit dat hier zeer waarschijnlijk sprake is van genocide. Het internationaal recht verplicht ons genocide niet alleen te bestraffen, maar ook actief te voorkomen. En dat begint met erkennen wat er gaande is, en dat ook durven te benoemen.

Als lokale politiek hebben we de plicht om zichtbaar te zijn voor al onze inwoners - ook die zich door het geweld in Gaza diep geraakt en vaak onzichtbaar voelen. Ook voor hen wil ik me uitspreken tegen dit onrecht. Net zoals we ons altijd moeten blijven uitspreken tegen elke vorm van onrecht, waar en wanneer dan ook - zoals we dat ook deden na de verschrikkelijke terreuraanslag van Hamas op 7 oktober. Het geweld en het leed van 7 oktober erkennen we als een tragisch beginpunt van deze escalatie, de inzet voor vrijlating van de gijzelaars moet onverminderd de hoogste prioriteit hebben.''

Raadslid Bina Chirino stemde tegen de motie: ''De situatie in Gaza is schrijnend. Het is hartverscheurend om de verhalen te horen en de beelden te zien. Ik maak me grote zorgen over etnische zuivering van, oorlogsmisdaden tegen en mogelijke genocide ten aanzien van de burgerbevolking in Gaza, en het uitblijven van daadkracht van onze landelijke overheid bij het bevorderen van de internationale rechtsorde.

Het gaat hier om een enorm ingewikkeld en langslepend conflict. Het is mijn taak als volksvertegenwoordiger om elke motie op de inhoud te beoordelen en goed te lezen wat er in de motie staat. Ik vind het moreel en politiek belangrijk om ons over de situatie in Gaza uit te spreken en dat zorgvuldig te doen.''

Eén gedeeld hart, twee verschillende stemmen

Als fractie hebben we vanuit onze verschillende verantwoordelijkheden en overtuigingen verschillend gestemd. Dat is een voorbeeld van hoe we binnen onze partij ruimte willen maken voor gewetensvol stemmen - in verbondenheid met elkaar.

Tegelijk zijn we het met elkaar eens over wat ons drijft: de diepe overtuiging dat elk mens naar Gods beeld geschapen is, dat het lijden in Gaza niet langer te negeren is en dat de gemeente Utrecht, als mensenrechtenstad, altijd een stem mag laten horen voor vrede, recht en menselijke waardigheid. 

In deze situatie kwamen we tot verschillende antwoorden op die vraag - maar vanuit hetzelfde hart voor recht en compassie.

Bijlagen

Labels: ,

Inschrijven nieuwsbrief

In onze privacyverklaring is te lezen hoe de ChristenUnie veilig en zorgvuldig omgaat met uw persoonsgegevens.